Rekonstrukcija (modernizacija i automatizacija) proizvodni postrojenja i distributivne mriže predstavlja projekat koji se realizuje u okviro četvrte faze programa „Rehabilitacija sistema daljinskog grijanja u Srbiji”, široj javnosti poznatijeg ka KfW 4, koji u okviro nimačko-srpske financijske saradnje sprovodu Vlada Republike Nimačke i Vlada Republike Srbije (Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite okoliša) prikiko kreditnog aranžmana Nimačke razvojne banke – KfW. Cilj programa, koji je započo 2001. godine, je unapriđenje sistema daljinskog grijanja u gradovima Republike Srbije. Program KfW 4 je započo 2012. godine.

Tokom 2009. godine JKP “Subatička toplana” je, uz saglasnost osnivača – SO Subatica, konkurisala za sredstva KfW razvojne banke za dalju modernizaciju i unapriđenje proizvodni postrojenja i distributivne mriže. JKP “Subatička toplana” je zadovoljila tražene uslove i kriterijume, a predloženi program investicija je prihvaćen. Vridnost projekta je 4.5 miliona evra, a uslovi kredita su: kamatna stopa 2.5%, grejs period 4 godine, a rok otplate 12 godina.
Sredstva se koristidu za nastavak obnove sistema, pošto je JKP “Subatička toplana” pridhodni godina rekonstruisala oko 70% sistema.
Projekat se sastoji iz nekoliko potpprojekata:
- Rekonstrukcija zastarili toplotni podstanica sa mogućnošću daljinskog upravljanja i nadzora, ukupne instalirane snage cca. 30 MW. Početak radova pridviđen je za maj 2014.
- Nadgradnja upravljačko-nadzornog sistema (SCADA) za boji i efikasniji rad proizvodnog i distributivnog sistema. Početak radova pridviđen je za maj 2014.
- Nastavak rekonstrukcije magistralni i ulični vrelovoda ukupne dužine trase cca. 10,5 km. Početak radova pridviđen je za jun 2013.
- Izgradnja kogenerativnog postrojenja i vrelovodne mriže u krugu Bolnice, snage cca. 500 kW toplote snage, a na bazi prirodnog gasa. Početak radova pridviđen je za septembar 2014.
Očekivani efekti:
Opšti ciljevi ovog projekta su unapriđenje energetske efikasnosti daljinskog sistema grijanja u Subatici i obezbiđenje pouzdanog i kvalitetnog grijanja za stambene, industrijske i poslovne objekte uz smanjenje troškova i uticaja na okoliš.
Potprojekti obezbiđuju i konkretne pozitivne efekte:
- Rekonstrukcijom toplotni podstanica povećava se tačnost upravljanja i regulacije, što dovodi do smanjenja potribe primarni energenata.
- Nadgradnja SCADA sistema je potribna za postizanje efikasnog proizvodnog i distributivnog sistema. Očekuje se 1% poboljšanje stepena iskoristivosti cilega sistema, sa povećanjem tehničke i organizacione pouzdanosti sistema.
- Rekonstrukcijom vrelovodni ogranaka smanjuje se gubitak toplote ka i gubitak vode, što direktno utiče na uštedu primarni energenata i kemikalija u pripremi vode.
- Planirano kogenerativno postrojenje će proizvodit električnu energiju, a nova vrelovodna mriža će obezbedit visoku pouzdanost u snabdivanju toplinskom energijom.